לוט ספא

תסמינים וטיפול טבעי לראומטיזם בים המלח

דלקת מפרקים ראומטית או דלקת מפרקים שגרונית, הנקראת גם ראומטיזם, היא אחת המחלות הפחות נעימות שעלולה לתקוף אנשים בעיקר מעל גיל 40. זו מחלה שכיחה יחסית באוכלוסייה אך הפגיעה שלה באיכות החיים גבוהה והיא אחת המחלות המגבילות ביותר שקיימות.
נכון להיום טרם נמצאה תרופה למחלה, והטיפול בה מתמקד בעיקר בתסמינים, בהחזרת יכולת התנועה ובשמירה על איכות החיים טרום המחלה עד כמה שניתן. ככל שמטפלים במחלה מוקדם יותר, כך יש סבירות גבוהה להאטת קצב הידרדרות המחלה.
ים המלח, הידוע בסגולותיו התרפויטיות ובעושר המינרלים שבו, מומלץ על־ידי רופאים רבים לטיפול בתסמיני המחלה במגוון שיטות ודרכים בהתאם לחומרתם.

 

טיפול טבעי ראומטיזם


ראומטיזם - מהו?


לא רבים יודעים מה זה ראומטיזם ולכן נתחיל בהסבר קצר על המחלה ועל תסמיניה.
ראומטיזם היא דלקת פרקים הפוגעת בקרום העוטף את המפרק וגורמת לנפיחות. הנפיחות גורמת לכאב חזק וכתוצאה מכך גורמת להימנעות מתנועות מסוימות, דבר שעלול להביא גם לעיוות של צורתו. לרוב, הפגיעה במפרקים מתרחשת בכמה מוקדים במקביל.
הסיבה למחלה נובעת מכך שכדוריות הדם הלבנות, שבמצב רגיל תוקפות חיידקים ווירוסים, יוצאות מזרם הדם ועוברות אל הקרום העוטף את המפרקים ושם יוצרות דלקת.
ישנה סבירות לחלות במחלה למי שיש במשפחתו חולים נוספים, עישון גם כן מהווה גורם סיכון כמו גם עלייה בגיל. נשים מועדות יותר לחלות במחלה לעומת גברים, ומבוגרים בטווח הגילים 40־60, על פני צעירים וילדים.


 

מה הם תסמיני המחלה הנפוצים?


תסמיני המחלה יכולים להיות נפיחות וכאב במפרקים, רגישות למגע הנובעת מאותו כאב, אדמומיות ונפיחות בכפות הידיים, קשיות של הגוף בעיקר בבקרים עד שהגוף נכנס לתנועה, עייפות ותשישות ולעיתים גם היווצרות בליטות מתחת לעור הנקראות קשרים ראומטיזים.
ראומטיזם תסמינים מגיעים לרוב בהתקפים, חומרתם עשויה להשתנות והם יכולים להיעלם לאחר פרק זמן מסוים עד להתקף הבא.


 

טיפולים בים המלח להקלה על התסמינים והכאבים


כאמור, תרופה למחלה עדיין אין, אך טיפול מוקדם יכול להאט ואף לעצור את קצב התקדמות והידרדרות המחלה. טיפולים אשר מטרתם להפחית את הדלקות ובכך למנוע את הנפיחות, הכאב והשינויים המבניים.
ראומטיזם טיפול טבעי בים המלח עשוי להקל באופן משמעותי על תסמיני המחלה ועל הכאב הנלווה להם. ישנן כמה שיטות טיפול שונות אשר הבחירה בכל אחת מהן תלויה ברופא המטפל, בחומרת המחלה וכמובן ברצונו וביכולתו של המטופל להגיע לאזור.
סוג טיפול אחד מבוסס על טבילה במים מינרליים המכילים מלח מומס, ובים המלח ישנה מליחות גבוהה פי כמה מכל ים או מקור מים אחר. סוג אחר של טיפול הוא מריחה של בוץ חם באזורים הפגועים שפועל כנוגד דלקת. עוד טיפול מבוסס על האקלים הייחודי של ים המלח ועל הלחץ הברומטרי שלו. לחץ זה מקל על הכאב ומטופלים מדווחים על הקלה משמעותית.

 


היתרון בטיפולים אלו הוא הזמינות, שהרי ים המלח נמצא זמין ונגיש אפילו למי שגר בצפון, וכן היכולת לבצע חלק מהטיפולים הללו ללא עלות מיוחדת משום שטבילה בים המלח באופן עצמאי אינה עולה דבר.
כאשר ניגשים לסדרת טיפולים מבוקרת ומסודרת, בהתאם לשגרת טיפולים המוצעת על־ידי רופא מומחה לתחום, חשוב לוודא עמידה בהנחיות ומעקב רפואי. יש אפשרות לבצע טיפולים אלו באחת ממרפאות האזור אשר מתמחות בטיפולי ים המלח ומוצריו, להגיע לפגישת היכרות ולקבל תוכנית טיפולים מותאמת אישית.
אומנם עדיין לא נמצא מרפא למחלה, אך שיפור באיכות החיים וביכולות המוטוריות הם יתרון משמעותי ומטרה חשובה שחולים רבים שואפים ויכולים להגיע אליה הודות לכך שים המלח הוא בקרבתינו.