לוט ספא

נקודות תצפית מומלצות על ים המלח

בלתי אפשרי להתעלם מקסמו של ים המלח, המראה הייחודי שלו וההיסטוריה יוצאת הדופן שעומדת מאחוריו. אולי תופתעו לגלות שיש מספר דרכים לחוות את ים המלח במלוא הדרו, מלבד הרחצה במימיו המלוחים. הרשו לנו לחלוק עימכם מספר נקודות תצפית מרהיבות, שיפרשו בפניכם את הנוף האלוהי הזה בצורה שטרם ראיתם.

נקודות תצפית מומלצות על ים המלח

 

מרפסת ים המלח


נתחיל את הרשימה של נקודות תצפית על ים המלח במקום הידוע בשם – "מרפסת ים המלח". נקודה זו נמצאת ביישוב מצפה יריחו, שממנה ניתן לראות את ים המלח כמובן, לצד הנוף המדברי עוצר הנשימה שעוטף אותו. המרפסת אשר תוכננה בידי האדריכלים עוזר שטול ועמי שמואלי, חושפת בפני המטייל את הנוף רחב הידיים אט אט, דרך חלונות במבנה. לבסוף תגיעו למצפור ומשם תחזו במדבר יהודה המרשים, ברכס הרי מואב ובבקעת יריחו. מרפסת ים המלח הוקמה בשנת 2014, בעקבות מותם של ארבעה מבני היישוב כתוצאה מתאונת דרכים.

אם תרצו לבקר נקודה יוצאת דופן במיוחד באזור המרפסת, כל שתצטרכו לעשות הוא לרדת במורד שביל אל עבר אחת הגבעות, שעליה יתגלה ספסל בודד ולצדו מתנופף בגאון דגל ישראל. ברגע שתתיישבו על הספסל תוכלו באמת לחוש בדממת המדבר הפסטורלית ולתת לנוף להקיף אתכם בשלווה אין־סופית.

איך מגיעים? ההגעה למרפסת ים המלח נעשית מתוך יישוב מצפה יריחו, שאליו תגיעו בנסיעה על כביש 1 לכיוון מזרח, עד שתראו פנייה שמאלה ליישוב, לאחר שתעברו את מעלה אדומים. באזור ישנה חנייה מסודרת, שממנה תגלו את הכניסה למבנה המסקרן.

תצפית הר סדום


הנקודה השנייה ברשימה היא תצפית ים המלח הר סדום. הדבר שהופך את הר סדום לפלאי כל כך, זו העובדה שהוא עשוי כולו ממלח. ההר ניצב מעל לים המלח בגובה של כמאתיים מטרים. מדובר בתופעה גיאולוגית יוצאת דופן, בה במשך מאות אלפי שנים חדרו מלחים לתוך סלעי ההר ואט אט עלה גובהו. מה שמדהים עוד יותר הוא, שההר מוסיף לגבוה עוד ועוד גם בימינו.

מנקודות התצפית הנמצאות על הרכס תוכלו להשקיף על בריכות האידוי של ים המלח, על הרי מואב ואדום הנמצאים בצידו של עבר הירדן ועל בקעת ים המלח הידועה גם בשם בקעת סדום, שבה על פי המסורת היהודית התרחשה מהפכת סדום ועמורה. נקודת התצפית המוכרת ביותר נקראת "הכפתור", שממנה נשקף הנוף מזרחה.

ניתן להגיע לנקודת התצפית בנסיעה על כביש 90 ולאחר מכן על כביש אפר מסומן, היכן שניצב השלט למערת הקמח. ניתן לבקר בתצפית בכל ימות השנה, פרט לימים גשומים שבהם הכניסה לאזור אסורה בתכלית.

תצפית ממצוקי דרגות


מסלול הטיול של מצוקי דרגות הוא מסלול מוכר למדי ואם טרם ביקרתם בו, בהחלט מומלץ שתעשו זאת. המצוק, שממנו יתפרש בפניכם נוף משגע, נמצא בגובה פני הים, אשר נישא כארבע מאות מטרים מעל לפני ים המלח. למעשה, לאורך מסלול מצוקי דרגות, תוכלו לעצור במספר נקודות תצפית נהדרות. למשל, ישנו מצפה מכוור, שממנו תוכלו להשקיף על ים המלח כמובן ועל הנוף המדברי המקיף אותו.

אזור תצפית נוסף נקרא מצוק ההעתקים, שממנו יתגלו לנגד עיניכם נופי ים המלח מזווית אחרת. שם תידהמו למראה הקסום של הרי אדום ותוכלו לחזות במצוקיו של נחל דרגה.

חשוב לציין כי הטיול במצוקי דרגות עשוי להיות מאתגר, לכן הוא אינו מומלץ למשפחות עם עגלות ולאוכלוסייה המבוגרת. יחד עם זאת, תוכלו להגיע היישר אל נקודות התצפית ולוותר על המסלול עצמו. ולסיום, תוכלו לערוך פיקניק נפלא אל מול כמה מנופיה היפים ביותר שיש לישראל להציע.